بتن اکسپوز یکی از نسل‌های جدید بتن‌های خاص است که به صورت پیش ساخته و استفاده در محل به کار گرفته می‌شود. این نوع بتن نسبت به سایر بتن‌های موجود در بازار کاربرد بیشتری در نما دارد و در اغلب موارد از آن برای زیبا سازی و ایجاد نمای یکپارچه در یک سازه بتنی استفاده می‌شود. باید توجه داشت که ویژگی اصلی بتن اکسپوز به صیقلی بودن و صاف بودن سطح آن بر می‌گردد به طوری که کمترین تخلخل ممکن در آن وجود دارد و معمار می‌تواند با خیال راحت برنامه‌های مختلفی از جمله رنگ آمیزی و سایر روش‌های طراحی دکوراسیون بر روی آن اجرا کند. بتن اکسپوز برای بسیاری از پیمانکاران پروژه‌های بزرگ انتخاب اول محسوب می‌شود و ترجیح می‌دهند که در این پروژه‌ها از نمای بتنی استفاده شود. اگر به بسیاری از پل‌های بزرگ شهری توجه کرده باشید، یا حتی در برخی از اماکن عمومی دیده باشید، متوجه شده‌اید که سازه اصلی این ساختمان یا پروژه از یک بتن صاف ساخته شده است که هیچ نمایی بر روی آن کار نشده است. استفاده از این شیوه و بتن اکسپوز نه تنها از لحاظ زیبا شناختی و ایجاد احساس سرد در طراحی دکوراسیون کمک می‌کند، بلکه هزینه کار بر روی نمای سازمان را پایین می‌آورد و طراح دیگر نیازی نمی‌بیند که از وسایل و مصالح اولیه مختلفی بهره ببرد.

انواع بتن اکسپوز:

بتن اکسپوز را می‌توان به دو نوع پیش ساخته و استفاده در محل دسته بندی کرد. بتن پیش ساخته در کارخانه‌های تولید بتن ساخته می‌شوند و قالب‌های آنها از قبل آماده سازی شده است. معمولاً این شرکت‌ها با توجه به تجربه کاری خود و همچنین سلیقه مشتریان، اقدام به ساخت چند قالب پرکاربرد می‌کنند و کلیه مراحل آماده سازی، بتن ریزی، جدا سازی قالب و در نهایت آماده سازی بتن اکسپوز را در همان محل انجام می‌دهند. با توجه به اینکه این کارخانه‌ها با استانداردهای مختلف آشنایی دارند روش‌های استفاده از این نوع بتن را به خوبی می‌شناسند، می‌توان گفت که تهیه بتن پیش ساخته گزینه بسیار خوب و استانداردی است.

اما در روش دوم، که بیشتر در پروژه‌های سنگین مانند پل‌های شهری و ساختمان‌های دولتی کاربرد دارد، فرایند تولید و بتن ریزی بتن اکسپوز در محل پروژه صورت می‌گیرد. پروژه‌های بزرگ به صورتی ساخته می‌شوند که امکان استفاده از نمای پیش ساخته در آنها بسیار محدود است و حتی استفاده از این بتن‌ها باعث اعمال هزینه‌های زیادی به پیمانکاران می‌شود. به همین دلیل ترجیح داده می‌شود که عملیات استفاده از بتن اکسپوز و قالب‌گذاری آن در همان محل پروژه صورت گیرند و کلیه مراحل آن تحت نظر مهندسین سازه و معماران با تجربه انجام گیرد.

مزایای استفاده از بتن اکسپوز

– انعطاف در طراحی: استفاده از بتن اکسپوز به طراح کمک می‌کند که با توجه به ابعاد و اندازه‌ای که در پروژه خود نیاز دارد، اقدام به قالب گذاری و بتن ریزی کند.
– سرعت بالا در اجرا: استفاده از بتن‌های پیش ساخته در نما باعث می‌شود که نحوه چیدن آنها به مانند بلوکهای معمولی بوده و سرعت بالایی داشته باشد.
– قابلیت اجرا به همراه سطوح مختلف: برای چسباندن بتن اکسپوز می‌تواند شیوه‌های مختلفی استفاده کرد که این موضوع به پیمانکار کمک می‌کند که از آن بر روی سطوح مختلف استفاده کند.
– امکان کار در تمام فصول: استفاده از این نوع بتن به صورتی است که تغییرات محیطی تأثیر چندانی بر روی آن ندارد و نزولات جوی مانند برف و باران نیز کیفیت آن را پایین نمی‌آورد.
– وزن سبکتر: شکل منحصر به فرد و قالب گذاری خاص در این نوع بتن باعث شده است که وزن‌ آن نسبت به سایر شیوه‌های نماکاری مانند سنگ‌های مصنوعی پایین‌تر باشد.
– طول عمر بالا: در طراحی این نوع بتن از کلیه مواد و مصالح اولیه مورد استفاده در بتن‌های معمولی استفاده شده است. بنابراین می‌توان ادعا کرد که طول عمر بالایی دارد.